Veľa ľudí používa výrazy bolesť hlavy a migréna ako rovnocenné, ale v skutočnosti je migréna viac ako len silná bolesť hlavy. Zistite, ako sa líšia a aký je najvhodnejší postup, ak trpíte záchvatom.
Je to migréna alebo končí svet?
Keďže bolesť hlavy je jedným z hlavných príznakov migrény, je to určite faktor, ktorý prispieva z veľkej časti k zmätku, ktorý obklopuje rozdiely medzi týmito dvoma výrazmi. Avšak zatiaľ čo obyčajná bolesť hlavy môže byť relatívne mierna a je možné ju ignorovať, migréna je oslabujúca a zvyčajne vyžaduje, aby trpiaci nehybne ležal v temnej miestnosti celé hodiny. Príznaky migrény sa líšia od človeka k človeku a od druhu migrény, ale pocity nevoľnosti, zvracanie, citlivosť na svetlo alebo vône a narušené videnie môžu často sprevádzať typickú bolesť hlavy. Niektorí ľudia vidia v ich zornom poli blikajúce svetlá alebo čiary, známe ako aura. Bez liečby môže migréna trvať 4 až 72 hodín.
Príčiny a varovné signály
Je všeobecne známe, že záchvat migrény je ochromujúcim stavom, ktorý spôsobuje, že trpiaci nemôže počas migrény vykonávať každodenné aktivity alebo pracovať. Zatiaľ nebola objavená žiadna jasná príčina. Genetická predispozícia, tiež nazývaná dedičnosť, je veľmi silná2. Asi 7 z 10 pacientov s diagnostikovanou migrénou má blízkeho príbuzného s rovnakým zdravotným problémom.
Ak majú obaja rodičia migrénu, potom existuje približne 70 % riziko, že aj u ich dieťaťa sa môže vyvinúť migréna. Toto dedičné riziko sa zníži na 45 %, ak má migrénu len jeden rodič.
Náchylnosť jednotlivca na nový záchvat migrény sa v priebehu času mení. Existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú túto náchylnosť. Niektoré z nich sú: dlhotrvajúci duševný stres, zmena hladín hormónov, únava, konzumácia určitého jedla, zmena počasia - okrem iných individuálnych faktorov spôsobujúcich záchvat. Keď sú ovplyvňujúce faktory dostatočne silné, vyvolá to začiatok migrény.
Často sa vyskytujú viaceré varovné príznaky, fázy, ktoré môžu upozorniť trpiacich na blížiaci sa záchvat migrény. Ak ste si vedomí týchto príznakov, môžete zmierniť migrénu tým, že vykonáte opatrenia odporúčané vaším lekárom.
Ako liečiť a predchádzať záchvatom migrény
Vždy dodržiavajte individuálne pokyny vášho lekára, ktoré sa týkajú záchvatov migrény a opatrení na predchádzanie záchvatov.
Z dlhodobého hľadiska je prospešné zlepšenie vašej celkovej pohody dostatočným spánkom, dobrým stravovaním a pravidelným cvičením – pomôže vám to vyhnúť sa alebo znížiť výskyt záchvatov migrény.3
Ibuprofén je protizápalový liek na zmiernenie bolesti, ktorý je indikovaný na krátkodobú symptomatickú úľavu od miernej až stredne ťažkej bolesti, napr. migrenózne bolesti hlavy.4 Brufen® 400 mg x 30 tbl.a 50 tbl.® (ibuprofén) je preto alternatívou, ak hľadáte liek na úľavu od migrény. Poraďte sa so svojím lekárom, ktorý vám môže odporučiť účinnú dávku a kedy liek užiť pre dosiahnutie najlepších účinkov.
Brufen® 400 mg x 30 tbl.a 50 tbl. sa môže použiť na krátkodobú symptomatickú úľavu od
- miernej až stredne silnej bolesti, ako je bolesť hlavy, vrátane migrenóznych bolestí hlavy či bolestí hlavy spojených s migrénou, neuralgia, bolesť zubov, bolesť svalov a kĺbov, bolesti krížov, menštruačná bolesť a bolesť z bežného prechladnutia.
- horúčky