horúčka príznaky dievča

Akú úlohu zohráva horúčka?

Všetci poznáme pocit horúčky. Ak sa však cítite veľmi nepríjemne, aký je najlepší liek na liečbu horúčky a kedy by ste mali vyhľadať lekársku pomoc kvôli horúčke?

Horúčka môže byť dobrá vec, ale nie vždy veľmi príjemná. Kedy by ste mali vyhľadať pomoc?

Horúčka opisuje stav, v ktorom je teplota tela výrazne nad normálnou hodnotou a môže byť sprevádzaná striedavým pocitom chladu a tepla, ako aj nadmerným potením a alebo pocitom vlhkého chladu. Horúčka je normálnou súčasťou procesu boja organizmu proti bakteriálnym a vírusovým infekciám, pretože zvýšená teplota poskytuje vášmu imunitnému systému dobré prostredie pre napadnutie infekcie. Ak vašu horúčku sprevádzajú bežné príznaky prechladnutia alebo chrípky a odzneje do niekoľkých dní, potom ide s najväčšou pravdepodobnosťou o infekciou a nemusíte sa obávať. Kontaktujte svojho lekára, ak horúčka trvá viac ako tri dni, alebo ak je vaša teplota nepretržite vyššia ako 39,4 °C.

Zvládanie horúčky

Horúčka môže spôsobiť, že sa človek cíti unavený, boľavý a všeobecne chorý a často ju sprevádza bolesť hlavy. Ak máte horúčku, zvážte, či pôjdete do práce (vaši kolegovia vám poďakujú za to, že neroznášate infekciu). Namiesto toho udržujte telo hydratované a snažte sa čo najviac odpočívať. Váš lekár vám môže odporučiť, aby ste užívali lieky proti bolesti, ako je ibuprofén, na zmiernenie príznakov vyvolaných horúčkou.1 Protizápalové lieky môžu pomôcť znížiť samotnú horúčku reguláciou teploty. Hoci je horúčka určená na to, aby pomohla vášmu telu bojovať proti infekcii, nezdá sa, že zníženie horúčky by bolo škodlivé pre zotavenie.2

Bojujte s horúčkou pomocou ibuprofénu

Počas horúčky nie je váš mentálny výkon najlepší, takže je dobré vedieť o odporúčaniach na liečbu horúčky predtým, ako sa dostanete do kontaktu s vírusom chrípky alebo prechladnutia. Znalosť najlepšej liečby znamená, že ste schopní bezpečne sa postarať o svoje zdravie alebo zdravie inej osoby. Užívanie príliš vysokej dávky alebo nesprávnej kombinácie liekov môže byť potenciálne škodlivé, preto si vždy prečítajte príbalový leták a vyhnite sa kombinovaniu liekov, pokiaľ nie je pod dohľadom lekára.

Brufen® 400 mg x 30 tbl.a 50 tbl. sa môže použiť na krátkodobú symptomatickú úľavu od
- miernej až stredne silnej bolesti, ako je bolesť hlavy, vrátane migrenóznych bolestí hlavy či bolestí hlavy spojených s migrénou, neuralgia, bolesť zubov, bolesť svalov a kĺbov, bolesti krížov, menštruačná bolesť a bolesť z bežného prechladnutia.
- horúčky

Horúčka u detí

Novorodenci sú obzvlášť citliví na choroby, a preto ak má vaše dieťa menej ako 3 mesiace, mali by ste zavolať lekára, ak mu stúpne horúčka. Zistite, čo robiť s horúčkou u vášho dieťaťa, a či ibuprofén môže byť účinným liekom na horúčku u detí.

Prečítajte si viac

Lieky na chrípku a prechladnutie

V porovnaní s relatívne miernymi symptómami prechladnutia, je chrípka závažnejšie ochorenie, počas ktorého sa chorá osoba cíti veľmi zle a môže byť chorá niekoľko týždňov. Prečítajte si viac o úľave od príznakov prechladnutia a chrípky.

Prečítajte si viac