bolesť vyvrtnutie natiahnutie členok

Natiahnutie svalu alebo vyvrtnutie kĺbu

Vyvrtnutia a natiahnutia sú často spojené v jedno, a bez ohľadu na oblasť alebo závažnosť, je liečba často rovnaká. Ošetrenie zranenia systémom „PRICE“ znamená ochranu, odpočinok, ľad, kompresiu a vyvýšenie. Tieto kroky sú podrobnejšie vysvetlené nižšie.

Nie ste si istí, či je to vyvrtnutie alebo natiahnutie? Nebojte sa, prvé kroky liečby sú v podstate rovnaké.

Ľudia často ťažko rozlišujú medzi vyvrtnutím a natiahnutím. Rozdiel si dobre zapamätáme, ak si uvedomíme, že natiahnutie je zvyčajne svalového pôvodu – postihuje svaly alebo šľachy a často vzniká kvôli nadmernému používaniu alebo zápalu. Natiahnutie svalov sa často objaví, keď ste robili príliš veľa opakujúcich sa pohybov, alebo keď ste si natrhli svaly, napríklad zdvíhaním niečoho, čo je príliš ťažké alebo ste sa natiahli príliš ďaleko či príliš rýchlo. Vyvrtnutie na druhej strane ovplyvňuje kĺby a väzy a je zvyčajne spôsobené náhlou traumou, ktorá vytlačí kĺb mimo normálneho rozsahu pohybu, napríklad vytknutie členku (vyvrtnutý členok).1

Či už ste si vyvrtli kĺb alebo natiahli skupinu svalov, váš prvý krok musí byť ochrániť oblasť pred ďalším poškodením a nechať oblasť odpočívať bez ďalšej námahy. Prostriedky na podporu hojenia vyvrtnutia alebo natiahnutia zahŕňajú krátkodobú aplikáciu ľadu, kompresiu oblasti obväzom alebo podobnou pomôckou na zníženie opuchu a vyvýšenie končatiny, aby sa pomohlo odpuchnutiu.

Príznaky vyvrtnutia alebo natiahnutia

Prvotným príznakom oboch, vyvrtnutia aj natiahnutia, je, samozrejme, bolesť, čo je spôsob, akým vám telo hovorí o poškodení. Môže sa vyskytnúť aj nejaký zápal a opuch, ktoré indikujú poškodenú oblasť. Napriek tomu, že opuch a zápal sú mechanizmy hojenia tela, v príliš veľkom rozsahu môžu byť škodlivé pre proces hojenia. Preto sa všeobecne odporúča používať ľad a kompresiu, aby sa oba udržali na zvládnuteľnej úrovni. Ak trpíte vysokým stupňom bolesti, môže to mať vplyv na vašu schopnosť vykonávať každodenné aktivity. V tom prípade musí byť prvým krokom konzultácia s vaším lekárom. Môže vám odporučiť používanie protizápalového lieku proti bolesti. Liečivo s ibuprofénom, ako je Brufen® 400 mg x 30 tbl.a 50 tbl.® , sa odporúča ako liek, ktorý má najmenšiu pravdepodobnosť vzniku vedľajších účinkov.1

Rýchle hojenie

Keď ste utrpeli zranenie, vašou prvou prioritou je, aby ste sa zotavili. Tým viac, ak ste horlivý športovec a už vás čerti ženú na trať alebo do posilňovne. Avšak, zatiaľ čo sa zraneným ľuďom často odporúča, aby boli aj naďalej aktívni, môže byť nebezpečné pokúsiť sa vrátiť sa k náročnému cvičeniu skôr, než bude vaše telo pripravené. Preto sa poraďte so svojím lekárom a uistite sa, že si necháte dostatočný čas na zotavenie, aby sa mohli vaše kĺby alebo svaly úplne vyliečiť.

Napriek svojmu zraneniu možno budete musieť ísť do práce, postarať sa o svoje deti a vykonávať iné normálne aktivity vo vašom rušnom živote. Ak vám hojace sa zranenie bráni normálne pracovať, Brufen® 400 mg x 30 tbl.a 50 tbl.® (ibuprofén) môže zmierniť bolesť spôsobenú vyvrtnutím a natiahnutím svalov. Táto úľava môže stačiť na to, aby ste mohli pokračovať v bežných aktivitách. Ak ste však boli zranení, najlepším postupom je vždy sa poradiť s lekárom pred začatím užívania akéhokoľvek lieku, aj liekov proti bolesti. Ak si nie ste istý správnym dávkovaním, poraďte sa so svojím lekárnikom alebo lekárom a pred začatím užívania akéhokoľvek lieku si vždy prečítajte pokyny v príbalovom letáku.

Brufen® 400 mg x 30 tbl.a 50 tbl. sa môže použiť na krátkodobú symptomatickú úľavu od
- miernej až stredne silnej bolesti, ako je bolesť hlavy, vrátane migrenóznych bolestí hlavy či bolestí hlavy spojených s migrénou, neuralgia, bolesť zubov, bolesť svalov a kĺbov, bolesti krížov, menštruačná bolesť a bolesť z bežného prechladnutia.
- horúčky

Brufen® 400 mg x 30 tbl

Rýchla a účinná úľava od bolesti a horúčky

Brufen® 400 mg x 30 tbl. a 50 tbl. je originálny ibuprofén bez umelých farbív. Brufen® potláča zápal, tlmí bolesti hlavy, zubov, krížov, menštruačné bolesti a znižuje horúčku.

Nakúpiť Brufen

Kontrola bolesti a cvičenie

Cvičenie môže hrať dôležitú úlohu v liečbe bolesti. Cvičenie sa často odporúča po zranení na podporu procesu hojenia. Napríklad, bolesť spôsobenú stuhnutosťou svalov krku a ramien možno zmierniť s pomocou programu cvičení na kontrolu bolesti.

Prečítajte si viac

Zápal

Vo všeobecnosti je zápal dobrý príznak, pretože to znamená, že telo bojuje s infekciou. Ale zápal môže byť nepríjemný a bolestivý. Protizápalové lieky, napríklad ibuprofén, vám môžu pomôcť.

Prečítajte si viac