liečba nachladnutie chrípka liek

Prechladnutie a chrípka

Niektorí ľudia majú to šťastie, že majú silný imunitný systém, takže ich väčšina chorôb obchádza. Avšak aj títo šťastlivci zažijú počas svojho života aspoň niekoľko prechladnutí a poznajú príznaky.

Raz za čas každý z nás prechladne. Ako sa s tým vyrovnať?

Je zriedkavé, ak môže človek povedať, že celý rok neprechladol. Bežné prechladnutie je spôsobené vírusom, čo spôsobuje, že ochorieme vždy, keď sa objaví nový vírusový kmeň. Je normálne, že priemerná osoba prechladne 3 alebo 4 razy do roka. Vírusy prechladnutia sú veľmi infekčné a môžu sa rýchlo šíriť prostredníctvom škôl a pracovísk, kde sa prenášajú prostredníctvom kašľania a kýchania. Tieto ochorenia sú obzvlášť časté počas období, keď sa prirodzene zdržiavame vnútri, napríklad v zime alebo v daždivom období.1

Príznaky prechladnutia - a čo chrípka?

Keď ste prechladli, symptómy môžu zahŕňať bolesť hrdla, nádchu, kašeľ a bolesť hlavy. Je tiež bežné cítiť sa unavene. Malé deti môžu mať horúčku, ale u dospelých je to menej časté. Imunitný systém úspešne porazí väčšinu prechladnutí počas niekoľkých dní.

V porovnaní s relatívne miernymi príznakmi bežného prechladnutia je chrípka závažnejšou chorobou, keď sa chorá osoba cíti veľmi zle a môže ochorením trpieť týždeň alebo dokonca dlhšie. Okrem príznakov prechladnutia, príznaky chrípky zahŕňajú aj horúčku, bolesti hlavy a svalové bolesti. Chrípka môže tiež viesť ku komplikáciám, ako je zápal pľúc a ovplyvniť stav starších pacientov alebo ľudí s inými závažnými ochoreniami.

Úľava od príznakov prechladnutia a chrípky

Prechladnutie a chrípka majú veľa rovnakých príznakov, ktoré možno zmierniť pomocou podobných opatrení. Nesteroidné protizápalové lieky, ako je ibuprofén, môžu ponúknuť spôsob, ako uľaviť od bolesti hlavy alebo bolestí súvisiacich s bežným prechladnutím. Môžu tiež znížiť horúčku u detí alebo v prípadoch, keď je potrebná liečba chrípky. Prechladnutie je nanešťastie mizerný stav s častým výskytom. Často nie je prechladnutie dostatočne závažné na to, aby si zaslúžilo pobyt doma po celú dobu trvania ochorenia. Preto užívanie liekov na zmiernenie bolesti a nepohodlných príznakov môže skutočne pomôcť uľahčiť vaše fungovanie v každodenných činnostiach.

Brufen® 400 mg x 30 tbl.a 50 tbl.® (ibuprofén) je dlhoročná značka protizápalového lieku a v Spojenom kráľovstve je k dispozícii už od šesťdesiatych rokov. Je široko dostupný aj na Slovensku, a ponúka vám pomocnú ruku, keď vás ubíjajú príznaky prechladnutia a chrípky.
Ak si nie ste istý správnym dávkovaním, poraďte sa so svojím lekárnikom alebo lekárom, a pred začatím užívania akéhokoľvek lieku si vždy prečítajte pokyny v príbalovom letáku.

Brufen® 400 mg x 30 tbl.a 50 tbl. sa môže použiť na krátkodobú symptomatickú úľavu od
- miernej až stredne silnej bolesti, ako je bolesť hlavy, vrátane migrenóznych bolestí hlavy či bolestí hlavy spojených s migrénou, neuralgia, bolesť zubov, bolesť svalov a kĺbov, bolesti krížov, menštruačná bolesť a bolesť z bežného prechladnutia.
- horúčky

Horúčka

Horúčka je bežnou súčasťou procesu boja organizmu s bakteriálnymi a vírusovými infekciami. Ibuprofén je bežný liek na pomoc so zmiernením príznakov horúčky. Telo dokáže bojovať s infekciou aj bez horúčky.

Prečítajte si viac

Prírodné domáce prostriedky na bolesť

Niektorí ľudia tvrdia, že nápoje s medom a citrónom zmiernia bolesť hrdla alebo dráždivý kašeľ.
Iní hovoria, že eukalyptový olej môže otvoriť zablokované dutiny a parné inhalácie môžu pomôcť s infekciou hrudníka. Prečítajte si viac o domácich prípravkoch na bolesť.

Prečítajte si viac