bolesť kontola cvičenie joga

Cvičením na kontrolu bolesti

Cvičenie je miernym prírodným prostriedkom na úľavu od bolesti. Endorfíny uvoľnené počas fyzického pohybu majú účinok podobný pocitu, ktorý prichádza, keď sa smejete. Preto sa cvičenie niekedy používa ako súčasť kontroly chronických bolestí.

Máte bolesti? Vyskúšajte niečo iné - cvičenie vám môže poskytnúť úľavu.

Existuje mnoho zdravotných stavov, ktoré môžu spôsobovať bolesť. Artritída a problémy s krížami môžu byť vyčerpávajúce a spôsobujú, že trpiaca osoba môže byť imobilná. Avšak aj napriek pocitu, že sa už nikdy nebudete chcieť opäť pohybovať, môže byť cvičenie jedným zo spôsobov, ako sa vyrovnať s bolesťou a nepohodou, ktoré prichádzajú spolu s týmito ochoreniami. Existujú aj iné bolestivé stavy, ktoré možno uvoľniť cvičením. Mnohé ženy hlásia menej menštruačných bolestí v priebehu a po cvičení. Svalová stuhnutosť na krku a ramenách, alebo dokonca prakticky kdekoľvek v tele sa môže zlepšiť správnou jemnou mobilizáciou a naťahovaním.

Ako cvičiť

Jednou z hlavných zásad lekárskej profesie je „neškodiť“. Cvičenie by sa mohlo zdať v rozpore s týmto pravidlom, keďže každý pohyb spôsobuje bolesť, ale v skutočnosti, ak trpíte niektorými typmi bolesti chrbta, bolesť, ktorú pocítite pri pohybe, môže byť nepríjemná, ale nie škodlivá. Pred výkonom cvičenia, ktoré vám spôsobuje nepríjemné pocity alebo zvýšenú bolesť, sa poraďte so svojím lekárom. Lekár vám môže poskytnúť ďalšie rady alebo vás môže odporučiť k fyzioterapeutovi, ktorý s vami vypracuje programu cvičení, napríklad pre bolesti driekovej časti chrbta (krížov) alebo pre váš konkrétny stav.

Podpora pri kontrole bolesti

Pozitívne účinky správneho cvičenia na bolestivé stavy sú v dnešnej dobe dobre chápané. Ak ste začali s programom cvičenia, ktorý vám pomôže so zvládaním bolesti, je možné, že na začiatku budete potrebovať malú pomoc, aby ste sa rozhýbali a zostali motivovaní.

Počas tohto obdobia, môžu byť na krátkodobé symptomatické zmiernenie bolesti potrebné protizápalové lieky proti bolesti, ako je Brufen® 400 mg x 30 tbl.a 50 tbl.® (ibuprofén). Brufen®
400 mg x 30 tbl.a 50 tbl.® je na Slovensku dostupný v adaptabilných formách a veľkostiach dávok. Ak si nie ste istý správnym dávkovaním, poraďte sa so svojím lekárnikom alebo lekárom a pred začatím užívania akéhokoľvek lieku si vždy prečítajte pokyny v príbalovom letáku.

Brufen® 400 mg x 30 tbl.a 50 tbl. sa môže použiť na krátkodobú symptomatickú úľavu od
- miernej až stredne silnej bolesti, ako je bolesť hlavy, vrátane migrenóznych bolestí hlavy či bolestí hlavy spojených s migrénou, neuralgia, bolesť zubov, bolesť svalov a kĺbov, bolesti krížov, menštruačná bolesť a bolesť z bežného prechladnutia.
- horúčky

Bolesti chrbta

Bolesti chrbta sú častým problémom. Bolesti krížov je často spôsobená stuhnutosťou svalov. Na zmiernenie nepohodlia môže byť prospešné pohybovať sa a vykonávať ľahké cvičenia.

Prečítajte si viac

Vytknutia a natiahnutia

Vytknutia a natiahnutia sú rôzne zranenia, ale ich podmienky sú podobné a obe znamenajú bolesť.
Tiež sa pri nich môže vyskytnúť opuch a zápal a protizápalové lieky proti bolesti, ako je Brufen® 400 mg x 30 tbl. and 50 tbl., môže zmierniť bolesť spôsobenú vyvrtnutím a natiahnutím svalov.

Prečítajte si viac